Oslo - stolica Norwegii w 24 godziny.   Co trzeba zobaczyć?

29/10/2022

Europa/Norwegia

Zwiedzanie stolicy Norwegii w ciągu jednej doby mogłoby się wydawać szalonym pomysłem. Jednak dobrze zaplanowany dzień pozwala na przekonanie się, że Oslo to miasto pełne niespodzianek, do którego na pewno warto powrócić na dłużej. Z czym kojarzy się Norwegia? Najczęściej wymienianymi atrybutami są: fiordy, zorza polarna, sporty zimowe, wikingowie, trolle, łosoś, czy black metal. Co do zaoferowania ma stolica krainy niezachodzącego latem słońca? Poniżej przedstawiam moje must see największego miasta Norwegii.

1. Park Vigelanda

Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w stolicy Norwegii to Park Vigelanda. Nie jest to jednak typowy park, w którym możemy pospacerować, czy chwilę usiąść na ławce. Co wyróżnia tę przestrzeń? Niezwykłe rzeźby autorstwa norweskiego artysty Gustava Vigelanda, które napotkamy po drodze i nie sposób przejść obok nich obojętnie. A wszystko zaczęło się od zamówienia na fontannę do parku... Dziś na obszarze 32 ha możemy podziwiać 600 postaci, które charakteryzują się monumentalnymi kształtami i nagością, a ich twarze są pełne emocji. Figury przedstawiają istotne momenty ludzkiego życia i przybierają często kontrowersyjne pozy. Jak przystało na artystę Vigeland wiedział, jak zaskakiwać. Ogromne wrażenie sprawia również 14-metrowy monolit, który oplata 121 postaci! PonadtoVigeland zaprojektował oświetlenie, kute bramy wejściowe do parku, koło życia, a także most z rzeźbami, w tym najbardziej popularną wśród odwiedzających - Rozzłoszczonego Chłopca.
"Chciałem łączyć monumentalne z uczuciem. Moje pomniki zawsze wypływają z uczucia, nigdy nie wyłaniają się z refleksji i kalkulacji..." Gustav Vigeland

2. Opera House

Opera Hosue to nie tylko ciekawy architektonicznie i jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Oslo, ale także świetny punkt widokowy na morze i zatokę Oslofjorden. To wszystko dzięki temu, że możemy wspiąć się na szczyt budynku po ukośnym, marmurowym dachu. Gmach ma powierzchnię 38 500 m², a szklana fasada od strony lądu wznosi się na wysokości 15 metrów. Jego realizacja pochłonęła 4,4 miliarda koron norweskich, a otwarcie nastąpiło w 2008 roku. Został zaprojektowany przez pracownię Snøhetta i wyróżniony Nagrodą Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Budynek ma przestawiać bryłę lodu wyłaniającą się z morza i rzeczywiście jego fundamenty powstały 16 metrów pod jego powierzchnią. Aby zobaczyć wnętrze opery wystarczy zakupić bilet na jeden ze spektakli. Poza wystąpieniami artystycznymi możemy podziwiać imponującą falująca ścianę z drewna i wiele artystycznych elementów, które wpływają na świetną akustykę tego miejsca.

3. Ulica Karl Johans Gate, Ratusz, Pałac Króla

Będąc w Oslo nie można ominąć jednej z najpopularniejszych ulic, czyli Karl Johans Gate, która odchodzi od dworca kolejowego, a jej zwieńczeniem na niewielkim wzniesieniu jest Pałac Króla, czyli siedziba Haralda V. W dniu 17 maja rodzina królewska pozdrawia mieszkańców i turystów z balkonu pałacu. Przy głównej ulicy miasta możemy się zatrzymać w jednej z licznych kawiarni, czy restauracji i spróbować lokalnych przysmaków, a wieczorem wyjść na drinka. Po drodze mijamy też siedzibę Parlamentu i Teatr Narodowy, a idąc chwilę dalej wzdłuż parku wyłoni się budynek Ratusza. Można tu wejść do środka i obejrzeć dzieła w galerii sztuki. W tym miejscu odbywa się również ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.

4. Rejs po zatoce Oslofjorden

Ciekawym pomysłem jest również zwiedzanie Oslo od strony morza, na którym rozsiane są liczne wysepki. Prom zatrzymuje się przy kilku z nich, a ich nazwy wyświetlają się jako kolejne przystanki z czasem dopłynięcia do kolejnej atrakcji. Oslofjorden to najdłuższa zatoka w południowo-wschodniej Norwegii. Na części z wysp znajdują się domki letniskowe. Największa z 4 głównych wysp to Hovedøya powierzchni 0,4 km², która jest rezerwatem przyrody. Wyspy, na których możemy zobaczyć kolorowe, tradycyjne domki noszą nawy: Lindøya, Nakholmen i Bleikøya. 4 inne: Ormøya, Malmøya, Ulvøya, Skilpadda są połączone z lądem mostami. Scenerię zatoki Oslofjorden uwieczniał na swoich obrazach norweski artysta Edvard Munch.

5. Tønsberg

Po drodze do Oslo warto zatrzymać się w miejscowości Tønsberg i poszukać śladów słynnych wikingów. To jedno z najstarszych miast w Norwegii, w którym możemy zobaczyć, a nawet wejść do środka replik łodzi wikingów. Jest to także miasteczko, w którym tradycyjna norweska zabudowa kontrastuje z nowoczesnymi apartamentowcami wyłaniającymi się po drugiej stronie mostu. W Tønsberg urodził się Magnus Carlsen - mistrz świata w szachach.

Jeden dzień w stolicy Norwegi to zdecydowanie za krótko na jej eksplorowanie w pełni, jednak dobrze zorganizowany czas pozwala na uchwycenie klimatu tego miejsca i odwiedzenie miejsc, które są jego wizytówką. Jestem przekonana, że warto zatrzymać się tu na dłużej, a także dotrzeć na liczne wysepki otaczające największe miasto Norwegii.