Pierwszy lot samolotem. 10 wskazówek krok po kroku. Standardowe procedury na lotnisku
Przed
pierwszym lotem często odczuwamy strach, że procedury na lotnisku są
zbyt skomplikowane i nie poradzimy sobie bez doświadczonej osoby. To
naturalne, że obawiamy się czegoś co jest dla nas nowe i nie
jesteśmy pewni, czy odpowiednio się do tego przygotujemy. Poniżej zamieszam
krótki poradnik zawierający 10 etapów podróży, który ułatwi przygotowanie się do niej krok po
kroku.
1. PRZYGOTOWANIA PRZED PODRÓŻĄ
2. TRANSPORT NA LOTNISKO
3. WEJŚCIE
NA LOTNISKO - TABLICA PRZYLOTÓW I ODLOTÓW
4. ODPRAWA CHECK-IN
5. KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA
6. CZAS W STREFIE WOLNOCŁOWEJ
7. BOARDING
- OSTATNIA BRAMKA
8. WEJŚCIE NA POKŁAD SAMOLOTU
9. PIERWSZE KROKI PO WYLĄDOWANIU
10. WYJŚCIE Z LOTNISKA
1. PRZYGOTOWANIA PRZED PODRÓŻĄ
Należy pamiętać, że nasza podróż rozpoczyna się już przed przybyciem na lotnisko, a przeoczenie jednego z istotnych elementów może spowodować, iż nie zdążymy na zaplanowany lot. O czym powinniśmy pamiętać?
3. WYGODNY UBIÓR Należy również pamiętać, aby ubrać
się wygodnie i na cebulkę. W samolocie czasem jest bardzo ciepło,
a czasami chłodno. Pamiętajmy również podczas powrotu z ciepłych
destynacji o pogodzie jaką możemy zastać po przylocie w naszym
kraju. Spotkałam już pasażerów wysiadających w klapakach na
lotnisku w środku zimy w Polsce...
2. TRANSPORT
NA LOTNISKO
Jeżeli
pierwszy raz udajemy się na lotnisko może przydać nam się nawigacja.
Wcześniej warto zapoznać się z jego planem i mapą dojazdową,
które znajdują się na stronie internetowej danego portu lotniczego.
Drogi dojazdowe są również wyraźne oznaczone, więc wystarczy trzymać się wyznaczonej trasy. Wskazówki! Sprawdźmy czy
mamy zatankowany samochód i czy na trasie nie ma
żadnych uciążliwości (remonty, wypadki). Jeżeli zamawiamy wcześniej
parking pamiętajmy o opłatach i czasie potrzebnym na przemieszenie
się z parkingu na miejsce (jeśli nie jest to parking lotniskowy
upewnijmy się czy dana firma dysponuje transferem, czy będziemy
musieli sami przejść z bagażem na miejsce). Zasada jest taka, że im bliżej lotniska tym parking jest droższy, warto porównać wcześniej ceny. Pamiętajmy również o zabraniu wizytówki, lub zapisaniu numeru telefonu, tak aby po powrocie móc skontaktować się z osobą, która przetransferuje nas z lotniska na parking. Jeżeli nie dysponujemy własnym transportem to możemy poprosić kogoś o podwiezienie na lotnisko, lub skorzystać z komunikacji miejskiej, czy taksówki.
3. WEJŚCIE NA LOTNISKO ODLOTY-DEPARTURES
Od czego zacząć poruszanie się na lotnisku? Po wejściu na halę lotniska najlepiej od razu sprawdzić nasz lot na TABLICY ODLOTÓW, która znajduje się w widocznym miejscu. Upewnijmy się tylko czy dotyczy ona właśnie ODLOTÓW - DEPARTURES. Tam sprawdzamy godzinę i numer naszego lotu, a także numer stanowiska do odprawy biletowo-bagażowej, czyli tzw. check-in. Należy pamiętać, aby nie zostawiać bagażu bez opieki, gdyż szybko może to zwrócić uwagę obsługi. Oczywistym jest, choć nie dla wszystkich podróżujących, że nie żartujemy na lotnisku na temat np. posiadania materiałów wybuchowych, czy też nie pojawiamy się tam w stanie nietrzeźwym. Konsekwencją może być nie tylko interwencja pracowników lotniska, czy policji, ale również odmowa wejścia na pokład samolotu.
4. ODPRAWA CHECK-IN
Odprawa standardowo rozpoczyna się na 2 godziny, a kończy 40 minut przed planowanym odlotem.
Podchodzimy do
odpowiedniego stanowiska, gdzie pracownik sprawdza nasz dokument
tożsamości (bilet/wizę). W tym miejscu nadajemy też bagaż rejestrowany
- kładziemy go na taśmę gdzie jest ważony, a następnie przypinany tzw. BAGGAGE
TAG (taśma z kodem kreskowym), która
pozwala ułatwić jego identyfikację.
My również otrzymujemy potwierdzenie nadania bagażu, które często jest przyklejane do okładki paszportu.
Gdy wszystko jest w porządku otrzymujemy kartę
pokładową
BOARDING
PASS/CARD na
której znajdują się informacje dotyczące naszego lotu i numer
miejsca, które mamy przydzielone w samolocie. Jeżeli mamy
możliwość odprawienia się online to kartę pokładową możemy
wydrukować w domu (czasami w specjalnych kioskach), lub zapisać na
urządzeniu mobilnym. UWAGA! W przypadku, jeśli mamy już kartę
pokładową przed przyjazdem na lotnisko i nie nadajemy bagażu rejestrowanego nie musimy
podchodzić do stanowiska check-in.
5. KONTROLA
BEZPIECZEŃSTWA
Po odprawie udajemy się do stanowiska KONTROLI BEZPIECZEŃSTWA i pokazujemy kartę pokładową pracownikowi, lub przykładamy ją do skanera umieszczonego w bramce. Kolejny krok to przygotowanie się do kontroli, gdzie obwiązuje kilka zasad: do specjalnych pojemników władamy urządzenia elektroniczne, metalowe, leki, kosmetyki, żywność dla dzieci, okrycie wierzchnie. Na taśmie kładziemy również bagaż podręczny, czyli odpowiedniej wielkości walizkę, plecak, czy torebkę. Następnie na wskazanie pracownika przechodzimy przez bramkę bezpieczeństwa. Jeżeli wyda dźwięk to znaczy, że możemy mieć jeszcze na sobie metalowy element np. pasek. Możemy też zostać poproszeni o zdjęcie butów, czy poddani kontroli manualnej. Pamiętajmy, że wszystkie te czynności mają na celu zapewnienie naszego bezpieczeństwa w trakcie lotu. Następnie odbieramy swoje rzeczy z taśmy i udajemy się na bok, aby wszystko poukładać, ubrać się i upewnić się czy nasz ewentualny towarzysz podroży jest już po weryfikacji. Może się również zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o odejście na bok, a obsługa będzie jeszcze coś sprawdzać w systemie, lub zostaniemy poddani dodatkowej inspekcji. Zazwyczaj odprawa osobista odbywa się sprawnie i pojedyncze osoby mogą zostać poproszone o dodatkowe czynności. Teraz pozostaje już szybka weryfikacja przy stanowisku ODPRAWY PASZPORTOWEJ (w wypadku podróży poza strefą Schengen). W tym miejscu pokazujemy tylko paszport funkcjonariuszowi służby celnej, a następnie czekamy na informację, czy możemy już przejść dalej.
6. CZAS
W STREFIE WOLNOCŁOWEJ
Następne miejsce do którego przechodzimy to hala odlotów. Na początek sprawdzamy na tablicy numer bramki GATE do której udamy się w wyznaczonym czasie. W tym miejscu standardowo znajdują się miejsca siedzące dla oczekujących na lot, toalety, sklepy, punkty gastronomiczne (zazwyczaj im większe lotnisko tym więcej atrakcji). Tutaj możemy jeszcze coś zjeść, kupić przekąski i napoje, które możemy zabrać do samolotu (przy kasie okazujemy kartę pokładową, więc warto mieć ją pod ręką). Możemy także oczekiwać w specjalnej strefie BUSINESS LONGE, gdzie za dodatkową opłatą (lub w cenie klasy biznes) skorzystamy m.in. z: komfortowego miejsca siedzącego, oferty gastronomicznej (w tym alkoholi), czy w bardziej ekskluzywnej wersji SPA.
7. BOARDING - OSTATNIA BRAMKA
Kiedy samolot jest już przygotowany na przyjęcie pasażerów rozpoczyna się tzw.
BOARDING o czym jesteśmy powiadamiani za pomocą komunikatorów głosowych.
Udajemy
się do wyznaczonej bramki, gdzie pokazujemy dokument tożsamości i kartę pokładową. Następnie zostajemy skierowani do rękawa prowadzącego nas bezpośrednio na pokład samolotu, lub zostajemy przetransportowani autobusem na płytę lotniska,
a tu pozostaje już tylko wejście na schody prowadzące do
samolotu.
8. WEJŚCIE
NA POKŁAD SAMOLOTU
Na pokład samolotu prowadzą 2 wejścia z przodu i z tyłu maszyny. Warto sprawdzić jaki mamy numer miejsca na karcie pokładowej. Jeśli jest to na przykład numer 5 to udajemy się do schodów, które prowadzą do miejsc w przedniej części. Natomiast powyżej 15 miejsca warto wsiąść drzwiami z tyłu samolotu. Numer rzędu i miejsca jest oznaczony na wysokości naszego wzroku pod lukiem bagażowym. Najważniejsze to zajmować sprawnie miejsca, tak aby nie blokować drogi pozostałym podróżnym. Bagaż podręczny należy umieścić w luku bagażowym, lub pod poprzedzającym nas siedzeniem (z wyłączeniem miejsc w 1 rzędzie i przy wyjściach ewakuacyjnych). Personel pokładowy poinformuje nas o zasadach obowiązujących podczas lotu, a także zapozna z instrukcją bezpieczeństwa. WAŻNE! Podczas lotu obowiązuje bezwzględny zakaz palenia (w tym papierosów elektronicznych), a także spożywania własnego alkoholu. Podczas rejsu zazwyczaj mamy możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej, a także zakupu alkoholu, papierosów, perfum i biżuterii.
9. PIERWSZE
KROKI PO WYLĄDOWANIU
Po wylądowaniu samolotu sprawdzamy dokładnie, czy zabraliśmy wszystkie nasze rzeczy. W momencie kiedy obsługa poinformuje nas o możliwości opuszczenia pokładu robimy to spokojnie i pamiętamy o kulturze osobistej (miło jest ustąpić pierwszeństwa osobom które siedziały bliżej wyjścia). Kolejny krok to przejście przez rękaw, lub przejazd bezpośrednio na halę lotniska. W tym miejscu pozostaje nam już tylko odbiór bagażu (sprawdzamy nasz lot na tablicy nad miejscem w którym bagaże są wyrzucane na taśmę). Zazwyczaj poza strefą Schengen czeka nas jeszcze kontrola paszportowa, ale możemy natrafić również na inne procedury. Na przykład w Tunezji i Maroku wypełniamy kartę meldunkową, na Cyprze poproszą nas o skan paszportu i zdjęcie przy specjalnym urządzeniu, a w Stanach Zjednoczonych kontrole są jeszcze bardziej szczegółowe. Najważniejsze to uważnie słuchać pracowników lotniska i obserwować inne osoby, które są bardziej doświadczone. Dodatkowo w wybranych krajach, jeśli nie posiadamy wizy możemy ją kupić bezpośrednio po przylocie na lotnisku.
10. WYJŚCIE Z LOTNISKA
Po odbiorze naszego bagażu rejestrowanego możemy się już udać bezpośrednio do wyjścia (jeśli nie mamy nic do oclenia - NOTHING TO DECLARE), które jest zawsze wyraźnie oznaczone. Na lotnisku mamy jeszcze możliwość wykupienia lokalnej karty pozwalającej korzystać nam z Internetu i połączeń telefonicznych, wypożyczyć samochód, czy zrobić ostatnie zakupy w strefie DUTY FREE. Jeśli jednak nasza walizka się nie pojawiła to udajemy się do miejsca oznaczonego napisem LOST & FOUND, gdzie zgłaszamy ten problem.
Bon Voyage!